Rekreační objekt v Ostopovicích

  • Architektonický návrh: Ing. arch. Lukáš Urban, Ing. arch. Martin Čelikovský, www.urban-celikovsky.cz
  • Zastavěná plocha: 35 m2
  • Užitná plocha: 72 m2
  • Typ: Nízkoenergetická stavba

Stavba, která se tyčí nad zahrádkami

Už od první schůzky s investorem a architekty na pozemku jsme cítili, že tu vznikne něco zajímavého. Také bylo hned jasné, že před námi stojí velká výzva.

Přestože se jedná o poměrně malý objekt, tak je velmi atypický a zajímavý díky detailům. Bylo třeba velké spolupráce mezi architekty a statikem. Hlavní myšlenkou zadání bylo vytvořit co největší přesahy viditelných pohledových konstrukcí z CLT a tím hlavně zastřešit navrhovanou monolitickou terasu. Je zde přesah až 2,6 m.

Stejně tak složité to bylo se samotným přístupem pozemku, který se nachází v zahrádkářské kolonii přístupné jen polními úzkými cestami. Vzhledem k myšlence jsme už od první schůzky na pozemku věděli, že sem musíme dostat až 11 m dlouhé panely s max. konstrukčním modulem 2,95 m.

Vše se samozřejmě povedlo.

Díky naslouchání architektů, ale hlavně samotného majitele objektu, jsme od začátku do detailu tvořili projekt společně. Od všech konzultací, přes návrhy skladeb až po zajištění statického posudku horní stavby, kde nám střešní CLT konstrukce pomáhá vynášet přesahy stropních panelů. Stejně tak jsme zde prováděli statický posudek spodní stavby, která díky přesahům spolu s horní stavbou musela spolupůsobit více než kdy jindy.

Na stavbě jsme následně prováděli CLT panely. Stavba je kompletně pohledová – stěnové, stropní a střešní panely. Pohledová je i na podhledech ve venkovní části. Dále komplet celou obálku budovy a povrchovou úpravu panelů. Střešní konstrukce je tvořená modřínovými štípanými šindely a oplechováním v mědi. Výplně otvorů jsou hliníkové s další dominantou a to velkým posuvným portálem na terasu. Fasádní konstrukce je provedena s přírodních dřevovláknitých materialů a modřínové fasády. Panely jako finále dostaly povrchovou úpravu z transparentního nátěru. Tudíž přiznávají komplet dřevo jak v interieru, tak exterieru stavby.